1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. TOYOTA triumfuje w Rajdzie Dakar 2023
16-01-2023

Zespół TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Rajdzie Dakar

Drugie zwycięstwo z rzędu w najtrudniejszym rajdzie na świecie
Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel po raz drugi z rzędu wygrali Dakar. Najtrudniejszy rajd terenowy na świecie pokonali za kierownicą niezwodnej Toyoty GR DKR Hilux T1+. W tegorocznej edycji wyścigu cztery z pięciu najszybszych załóg rajdu korzystało właśnie z Hiluxów.

Reprezentujący zespół TOYOTA GAZOO Racing Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel prowadzili w Rajdzie Dakar od drugiego etapu i konsekwentnie powiększali przewagę. Unikali błędów, a Toyota GR DKR Hilux T1+ okazała się niesamowicie niezawodna. Na finiszu ich przewaga nad kolejną załogą wyniosła godzinę, 20 minut i 49 sekund.

Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar po raz piąty w karierze, Baumel triumfował po raz czwarty. Duet trzykrotnie wygrywał w samochodach przygotowanych przez TOYOTA GAZOO Racing, w tym dwie ostatnie edycje.

„To niesamowite uczucie. Chciałbym podziękować tak wielu osobom, zaczynając od każdego członka naszego zespołu. Te dwa tygodnie były bardzo wymagające, ale obroniliśmy tytuł. Jestem pod wrażeniem GR DKR Hiluxa T1+. To coś wspaniałego, że razem z TOYOTA GAZOO Racing wygraliśmy ten rajd już trzykrotnie” – podkreślił Nasser Al-Attiyah.

„To piękny dzień dla całego naszego zespołu. Zwycięstwo w Rajdzie Dakar to coś niezapomnianego, ale wygrać tę imprezę dwa razy z rzędu jest absolutnie wyjątkowe. Jestem dumny z Toyoty GR DKR Hilux T1+, która okazała się niezawodna i wytrzymała w dwóch kolejny Rajdach Dakar” – dodał Glyn Hall, szef zespołu.

Dwie kolejne fabryczne załogi Toyoty ukończyły imprezę w najlepszej piątce:

  • Na czwartym miejscu – ze stratą 2 godzin, 31 minut i 12 sekund – uplasowali się Giniel de Villiers i Dennis Murphy. Dla zawodnika z RPA był to 15. raz w karierze, gdy finiszował w czołowej piątce.
  • Henk Lategan i Brett Cummings dojechali do mety na piątej pozycji (+2:36:23).

Z kolei na trzecim miejscu Rajd Dakar 2023 ukończył debiutant Lucas Moraes. Korzystał on z Toyoty GR DKR Hilux T1+ wystawionej przez zespół prywatny. Jego pilotem był doświadczony Timo Gottschalk.

Rajd Dakar 2023 był pierwszą rundą mistrzostw świata w rajdach cross-country (W2RC). Al-Attiyah i Baumel uzbierali w sumie 85 punktów i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 2 punktów do liderów. Toyota w klasyfikacji producentów również zajęła drugą lokatę ze stratą 1 punktu.

Następny rajd w kalendarzu W2RC to Abu Dhabi Desert Challenge, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego.